הנחיית קבוצות  |  לימודים מתקדמים  |  קבוצות ומנהיגות

קבוצות ומנהיגותמרגע הגיענו לעולם אנו נולדים ישר אל תוך קבוצה. על מנת שיבוא תינוק לעולם נחוץ מפגש בין שני תאים וסביבה מתאימה. היחידה הבסיסית של כל יצור אנושי היא משולש, בין אם שני קודקודי המשולש האחרים מאוישים מבחינה פרסונאלית ובין אם אחד או שניים מהם נעדרים. אם כך, ניתן לומר שמרגע היווצרו נמצא האדם בקבוצה בת שלושה או יותר משתתפים. היא זו שמאפשרת את היותו, מקיפה אותו בצליליה, בטעמיה, במגעה, בצבעיה, בחום שהיא מייצרת ובאווירה שהיא מקרינה. בתוך אותה קבוצה הוא לומד מה הם החיים. בהתייחסות לחוויות ראשוניות אלו הוא ממשיך להתנהל בעולם, בתוך קבוצות נוספות: המשפחה המורחבת, גן הילדים, בית הספר, התנועה, הצבא, האוניברסיטה, החברה, הארגון, העם, העולם... כל קבוצה והדינאמיקה שלה, כל סביבה והחוויות שנוצרות בה.

באופן מופלא ולעיתים מכאיב מאוד – מכתיבה תפיסת העולם, כפי שנבנתה בבית הגידול, את ההתנהלות בהמשך החיים ומקבעת דפוסים אוטומטיים, שלעיתים אינם מתאימים לסיטואציות חדשות. לדוגמא: ילד נבון ומוכשר, שגדל בבית שלא העריך את כישרונותיו – יתקשה להאמין ביכולותיו ולממש את הפוטנציאל הטמון בו גם כשהמציאות כבר תוכיח אחרת...

עד כמה אנו כבני אדם משחזרים את החוויות הראשוניות: הנעימות, הנוראיות ומה שביניהן, ועד כמה אנו מצליחים ליצור חוויות חדשות ושונות מחוויות הילדות המתסכלות לפעמים – ניתן לבדוק בקבוצה שחוקרת את עצמה ואת מערכות היחסים בתוכה. בתנאי קבוצה חוקרת בודקים המשתתפים בעזרת הקבוצה והמנחה דפוסים אלו ומתוודעים לבחירותיהם האוטומטיות, שלעיתים מכשילות וכבר לא מתאימות, ובדרך כלל מייצרות סבל מיותר. בקבוצה הם יכולים לגלות את החופש שלהם לבחור אחרת במצבים שבהם עמדתם אינה מותאמת ואינה מתגמלת – מלבד התגמול שנמצא בצד השחזור: הקשר עם ההיסטוריה, גם אם היא מאוד מכאיבה. ביחד ניתן להמציא תסריטים חדשים ומותאמים יותר לסיטואציות מוכרות ולא מוכרות, מתוך מודעות לאוטומט ולהזדמנות החדשה שבהווה ובעתיד.

לדעתי, הבנה של תהליכים קבוצתיים הכרחית לכל מי שמנהיג קבוצה: הורים, מורים, גננות, מנהלי צוותים וארגונים, אנשי טיפול, מנהלי מחלקות ועוד. לכל משפחה, לכל כיתה, לכל חדר מורים, לכל צוות, לכל ארגון, לכל חברה מעצם היותם קבוצה - יש לא מודע משותף, שמנהל את העשייה המשותפת וקובע את הפרודוקטיביות שלהם. כוחות הבנייה וכוחות ההרס הקיימים בקבוצה נמצאים במאבק מתמיד. ההתבוננות על קבוצה כעולם, שבו כל אחד מחבריה רואה בכל רגע נתון את המצב דרך המשקפיים של סיפור חייו ומשם מגיב, היכולת של המנהיג לזהות את הכוחות ההרסניים הלא מודעים ולחזק את כוחות הבנייה, טמונה ביכולת הפענוח שלו את מטריצת המפגשים הלא מודעים ומשם להתערב בהתאם.... ולא צריך להיות איש טיפול בשביל זה – רק מנהיג משכיל.

הכשרה בהנחיית קבוצות מפתחת כישורי ניהול ומנהיגות ומצמיחה סמכות תבונית ונאורה.אתר זה נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים

יצירת קשר

טלפון:077-2151800
טלפון:054-4958695
פקס:077-8100100
דוא"ל:groups.art1@gmail.com


הזן את שמך ואת מס' הטלפון שלך ונחזור
אליך בהקדם.
שם
טלפון
דוא"ל
הערות